واقعیت مجازی چیست؟ بررسی کاربرد ها تجهیزات و آينده آن

واقعیت مجازی چیست؟

تکنولوژي واقعیت مجازی  VR  مخفف (Virtual Reality) دنیای ویدیویی و مجازی ای را شبیه سازی می کند بطوری که زمان تجربه آن حسی نزدیک به واقعیت داشته داشته باشید. واقعیت مجازی در حوزه های گوناگون کاربرد های مختلفی دارد ولی تا به امروز بیشتر در صنعت سرگرمی و آموزش سیمولاتور ها بسیار موفق بوده است. همچنین در کنار خودش واقعیت افزوده AR را نیز آورده است که   تفاوت های VR  و AR  در مقاله دیگر توضیح داده ایم.

 

واقعیت مجازی چیست؟

 

هم اکنون برای بهره بردن از این فناوری به یک هدست واقعیت مجازی نیازمند هستید. هدست های VR یا خود مانتیور دارند یا نسخه هایی از آن وجود دارد که می توانید تلفن همراه خود را درون آن قرار دهید و به تماشای فیلم بازی یا هر کار دیگری بپردازید. اما تجهیزات واقعیت مجازی به همین عینک ها ختم نمی شود. شبیه ساز های virtual reality امروزه نقش پر رنگی در شهربازی ها و مراکز تفریحی دارند. به علت اینکه یک حس جدید و ناشناخته ای به ما میدهد معمولا استقبال فراوانی از آن ها می شود.


تجهیزات واقعیت مجازی

تجهیزات واقعیت مجازی

 

شبیه ساز های واقعیت مجازی انواع مختلفی دارند. مدل های پرواز آن علاوه بر استقبالی که در شهربازی ها از آن شده در آموزش های خلبانی و آموزش های نظامی نیز استفاده می شوند. شبیه ساز های رانندگی ماشین و موتور تا به حال پر فروش ترین های این محصول بوده است. حرکات سریع و مشابه  واقعیت و هماهنگ با بازی این دستگاه ها را برای بازیکن ها پر هیجان کرده است.


متاورس

 

حتما شما هم چیز هایی درمورد متاورس شنیده اید. باید بدانید برای ورود به metaverse و بهره بردن بیشتر از آن نیازمند تجهیزات واقعیت مجازی اولیه مثل هدست ها و کنترلر های آن هستید. با سر و صدا کردن متاورس دنیای VR به سطح وسیع تری از بازار رسید و فروش ملزومات آن افزایش یافته است.


کاربرد ها

 

فناوری واقعیت مجازیVR  به یک روش جدید برای درمان ترس ها و استرس ها تبدیل شده است. با استفاده از شبیه ساز های VR، فرد در تلاش است با موقعیت آسیب زا کناربیاید و به با ترسش راحت تر رو به رو شود.

با توجه به اینکه دانشجویان پزشکی باید با بیماران خود برخوردی مستقیم داشته باشند هدست های واقعیت مجازی این زمینه را ایجاد کرده تا آن ها تمرین های اولیه خود را در محیطی کم هزینه و آسان تر اغاز کنند و همچنین خطر آسیب رساند به بیمار ها در هنگام جراحی تمرینی وجود نداشته باشد.

کازبرد های VR

ارتش بریتانیا و ایالات متحده هر دو واقعیت مجازی را به آموزش های خود اضافه کرده اند، زیرا VR تاثیر استفاده از شبیه ساز هایی مثل جت جنگی رانندگی و تیراندازی را چند برابر میکند.

شاید بتوانید به سفر بروید و در موقعیت هایی که دوست دارید قرار بگیرید و لذت ببرید اما نمی توانید در زمان سفر کنید و حسی که فرماندهان نظامی سرباز ها و مردم عادی در گذشته داشته اند را تجربه کنید اما با استفاده از عینک های واقعیت مجازی امکان این کار برای همه فراهم شده است. حتما در ایام عزاداری ایستگاه هایی را دیده اید که با این هدست ها شما را به سال ها قبل میبرند تا روز های عاشورا و تاسوعا را از نزدیک لمس کنید .

استفاده از واقعیت مجازی در آموزش های نظامی یا پزشکی محدود نمی شود، بلکه مدارس و دانشگاه ها نیز از این فناوری برای یادگیر بیشتر دانش آموزان خود استفاده می کنند. دانش آموزان قادر به تعامل با یکدیگر  در یک محیط سه بعدی هستند. همچنین می‌توان آن‌ها را به سفرهای میدانی مجازی، مثل موزه‌ها، تورهای منظومه شمسی و بازگشت به گذشته به دوران مختلف برد.


نگرانی ها در مورد واقعیت مجازی

 

مانند هرچیز دیگری واقعیت مجازی نیز ضرر هایی دارد. استفاده بلند مدت از هدست ها به دلیل اینکه شما مدتی چشم هایتان فقط با صفحه دیجیتالی ارتباط دارد ممکن است باعث سردرد و مشکلات بینایی شود.

همچنین به گفته جامع شناسان VR  مانند بقیه تکنولوژی ها توانایی ایجاد اسیب های اجتماعی را دارد زیرا تعامل بین انسان ها به صورت فیزیکی را کم میکند.

شاید هم راه اسان تری برای تجربه چیزهای مختلف مثل سفر و سوار شدن وسایل هیجان انگیز مانند ترن هوایی و ...  شود و این مهم باعث می شود تا دیگر مردم به دنبال حس های واقعی  و انجام کار ها به صورت فیزیکی نباشند.

 

تجهیزات شهربازی

 

صنعت سرگرمی بیشترین بازاری است که واقعیت مجازی توانسته در ان ورود کند با توجه به جدید بودن و مرموز بودن خاصی که در خود دارد. چه در سرگرمی های فردی که نسخه های عینک کامپیوتر و کنسول واقعیت مجازی به خانه ها وروده کرده و چه در نسخه های جمعی که در شهربازی ها و مراکز سرگرمی شما این تکنولوژي را حتما دیده اید.

برای دید لیست قیمت وسایل شهربازی که از سیمولاتور های vr تشکیل شده اند به فروشگاه ما سربزنید.

سبد خرید